Stres Yönetimi - Stresi Azaltmanın Yolları – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Stres Yönetimi
Stres Yönetimi

Ruh Sağlığı

Stres Yönetimi – Stresi Azaltmanın Yolları

Stres yönetimi teknikleri: Stresi önlemenin ve azaltmanın 8 basit yolu

Her zaman stresten kaçamayız ve hatta buna neden olan durumları değiştiremeyiz. Ancak yapabileceğimiz şey, stresle daha etkili bir şekilde başa çıkmayı öğrenmektir. Ama ilk etapta strese neden olan şey nedir, belirtileri nelerdir ve stresli bir kişi bununla başa çıkmak için ne yapmalıdır?

Stres nedir?

Stres hayatın bir parçasıdır. Stressiz hayat hayat değildir. Stres hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Stres, hayatımızın farklı aşamalarında üzerimizde her zaman farklı talepler ve baskılar olacağı için ortadan kaldıramayacağımız veya önleyemeyeceğimiz bir şeydir. Bu baskılarla başa çıkmakta zorlandığımızda, bu bizi ‘stresli’ hissettirir.

Bununla birlikte, stresli hissetmenin de bize iyi hizmet ettiğini kabul etmek önemlidir, çünkü stres, kendinizi tehdit altında hissettiğiniz şeylere normal bir tepkidir. Stresli hissediyorsak, bu, temelde bizi fiziksel (tehlikeli) tehditlerden korumak için olan, fiziksel bağlantılı hayatta kalma sistemimizin (donma, savaşma veya kaçma) devreye girdiği anlamına gelir. Vücudumuz, nefes alma hızımızı ve adrenalin ve noradrenalin gibi hormonların kandaki seviyelerini artırarak bizi kendimizi korumaya hazırlar . Bunların hepsi kaslarımıza oksijen ve artan kan şekeri sağlar, daha hızlı koşmak veya daha sıkı savaşmak için daha fazla enerjiye sahip olmamızı sağlar.

Stres, her zaman farklı talepler olacağı için ortadan kaldıramayacağımız veya önleyemeyeceğimiz bir şeydir.

Yani bu, fiziksel olarak tehdit edici bir durumda olduğumuzda yararlıdır, ancak vücudumuz yaşamı tehdit etmeyen stres veya duyguları yönetmeye çalışırken yine aynı şekilde yanıt verir. Ne yazık ki, bu durumlarda bu ekstra enerji için fiziksel bir çıkış yoktur ve bu nedenle stresin fiziksel, duygusal ve davranışsal olarak devam eden etkilerini hissederiz. Ve şu anda yaşadığımız hızlı tempolu, sürekli bağlantılı dünyayla, tehdit sistemlerimiz çok daha fazla çevrimiçi ve beynimizin her gün işlemesi gereken artan uyarana karşı daha duyarlı hale geliyoruz.

Stres belirtileri

Stres nedir? Stres üzerinize gelebilir. Duygulara alışabilir ve onları stresli olmanın belirtileri olarak kabul edemezsiniz. Geri adım atmaya ve hissetme şeklinizdeki (fiziksel ve duygusal olarak) ve hayatınızı yaşama şeklinizdeki değişiklikleri yansıtmaya değer. Geçmişte stresli hissettiyseniz, bunun sizi fiziksel, duygusal ve davranışsal olarak nasıl etkilediğinin zaten farkında olabilirsiniz. Strese verilen fiziksel tepkiler, düşünce sürecimizden ve deneyimlerimize ve durumumuza verdiğimiz anlamdan kaynaklanır.

Strese fiziksel tepkiler

 • artan kalp atış hızı / göğüs ağrısı
 • terlemek
 • baş ağrısı
 • bulantı hissi
 • mide rahatsızlığı /
 • zayıf konsantrasyon
 • daha hızlı / daha kısa nefes

Stresin neden olduğu davranış değişiklikleri

 • Azalmış / iştah artışı
 • Uyku sorunları
 • Rahatlamaya yardımcı olmak için alkol veya diğer ilaçları kullanmak
 • Kendimizi arkadaşlardan ve aileden soyutlamak

Stresin neden olduğu duygusal değişiklikler

 • Karamsar / düşük ruh hali
 • Sinirli ve çabuk öfkeli
 • Yalnız ya da izole
 • Endişeli
 • Zayıf konsantrasyon
 • Kararsızlık
 • Yarışan düşünceler
 • Hafıza zorlukları
 • Negatif odaklanmaya odaklanın

Stresi nasıl önleyebiliriz? Stresli olduğumuzda, savaş veya kaç sistemimiz çevrimiçidir. Bu nedenle, savaş / uçuş sistemimizi yatıştıran ve sakinleştiren varoluş yollarıyla proaktif olarak meşgul olmamız gerekir. Bu şunları içerebilir:

 • Kafein alımımızı azaltmak
 • Düzenli fiziksel aktiviteyle meşgul olmak
 • Hayatımızda sahip olduğumuz stresör miktarını azaltmak
 • Rahatlatıcı nefes alma gibi rahatlama teknikleriyle günlük olarak meşgul olmak
 • Arkadaşlarınızı / ailenizi görmenizi ve insanlarla konuşmanızı sağlamak, bu size yaşam stresiyle baş etmek için ihtiyaç duyabileceğiniz kaynakları sağlamaya yardımcı olacaktır
 • Telefonunuza veya sosyal medyaya bakmamak yatmadan en az iki saat önce, aksi takdirde uykuya gitmeye çalıştığınızda beyin bunu işlemeye devam edecektir
 • Sizin için doğru miktarda uyuduğunuzdan emin olmak (bu sekiz saat olmak zorunda değildir, ancak sabah dinlenmiş hissederek uyanmanız için doğru olanı yapın)
 • Arıza ve yalnız zaman geçirmenizi sağlamak. Bu, beynimize içinde yaşadığımız hızlı tempolu ve uyarıcı odaklı dünyadan ihtiyaç duyduğu çok ihtiyaç duyulan dinlenmeyi sağlar.

Stresle başa çıkmak

Stresle nasıl baş ederiz? Eh, hepimiz stresi farklı yaşadığımız için, stresle başa çıkmanın tek bir cevabı yoktur – bu kişiye özeldir. Hangisinin sizin için işe yaradığını bulmak için farklı teknikler denemek faydalıdır. Bu şekilde, stresin sizi kontrol etmesine izin vermek yerine hayatınızın kontrolünü ele alırsınız.

Hepimiz stresi farklı yaşıyoruz, bu yüzden onunla başa çıkmanın tek bir cevabı yok.

Kullanılacak çok sayıda kendi kendine yardım stratejisi olmasına rağmen, bazen profesyonel tavsiyeler stresinizi daha iyi yönetmenize ve anlamanıza yardımcı olabilir. Doktorunuzla başlayın veya bir terapisti nasıl bulacağınız konusunda tavsiye alın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Belirtileriniz veya hisleriniz nedeniyle tavsiye veya yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; sadece alın, çünkü çalışır – ne zaman hazır olursanız olun.

Stres yönetimi ipuçları

En iyi stres kırma teknikleri şunları içerir:

Hazırlık

Bir şeyin sizi baskı altına alacağını biliyorsanız, durumdan önce elinizden geldiğince hazırlıklı olduğunuzdan emin olun. Çalışılacak bilgiler ve gerçekçi beklentilerle belirlenen duruma girdiğinizi hissetmek için olabildiğince fazla bilgi ve ön anlayış kazanın.

Yeniden çerçeveleme

Bir olayın herkes için nasıl farklı deneyimlendiğini ve onu yorumlamamız nedeniyle stresli hale geldiğini anladığımız için, bazen bir durumu ‘yeniden çerçevelendirmeye’ çalışabiliriz, yani ona bakma veya algılama şekliniz muhtemelen değişebilir. deneyimleme şeklin. Bir olayı yeniden düzenlemek için bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir, ancak buna kendiniz de bakmaya başlayabilirsiniz.

Bir olayı yeniden düzenlemek için bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir, ancak kendiniz de başlayabilirsiniz.

İlk olarak düşüncelerinizi ve belirli bir olayı nasıl yorumladığınızı belirleyin. Düşünme tarzınızda ortak olan bazı olumsuz düşünce kalıplarınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu olumsuz düşünce kalıplarından bazılarının bir şeyi nasıl deneyimlediğinizi nasıl etkilediğini fark ederseniz, onlara meydan okumaya başlayabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bir olaya bakmanın veya bir olayı yorumlamanın başka yolları olduğunu görebiliyorsanız, otomatik düşünceleri daha yararlı, daha olumlu olanlarla değiştirin. Daha az olumsuz düşünceleri sağlamak için kendi kendine konuşmayı kullanın ve örneğin tehdidi bir meydan okuma olarak görmeye başlayın – bunun üstesinden gelebilseydiniz motive edici olabilecek bir şey.

Kendini sakinleştiren ve yatıştıran teknikler

Kendini sakinleştirme ve gevşeme teknikleri, gevşemenize, yaşadığınız gerginliği azaltmanıza ve stresli duygulara eşlik edebilecek endişeyi azaltmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Anksiyete ve gerginlik, stres deneyimini besleyeceğinden, onları yönetmenin olumlu bir etkisi olacaktır. Kendi kendine sakinleştirme ve gevşeme teknikleri şunları içerebilir:

Nefes alma teknikleri, örneğin 7-11 tekniği. Günde üç kez iki dakika boyunca 7’ye kadar nefes alın ve 11’e kadar dışarı verin. Bu sizi fiziksel olarak sakinleştirecek ve stres ve kaygı gibi fiziksel hisleri azaltacaktır.

Dışarıda 10 dakikalık bir yürüyüş (tercihen yeşillikler içinde!). Özellikle doğada dışarıda yürümenin stres seviyemizi azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Öyleyse, hayat ne kadar meşgul olursa olsun, dışarıda 10 dakikalık yürüyüş zamanını bile yakalayın.

Olumlu iç konuşma ve görselleştirme

Düşünme şeklimiz nedeniyle genel olarak stresli hissedeceğiz. Bu nedenle, eleştirel iç konuşmanın aksine, kendimize daha olumlu bir şekilde kendi kendine konuşma sağlamak, stres seviyemizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ayrıca görselleştirme, stresi azaltmaya yardımcı olan güçlü bir araçtır. Geçmişte deneyimlediğiniz sakin, güvenli bir yeri görselleştirmekle meşgul olun (çoğu insan sahilde doğa manzaraları veya rahatlatıcı zamanlar bulur), bu hafızanın tüm unsurlarıyla bağlantı kurun (eğer mücadele ederseniz çevrimiçi birçok rehberli kayıt bulabilirsiniz. o anıyı hayata geçirmek için kendin.

Eleştirel iç konuşmanın aksine olumlu kendi kendine konuşma, stres seviyemizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir şeyi olmasını istediğimiz şekilde görselleştirmenin (örneğin bir sunum yapmak veya yöneticimizle zor bir toplantı yapmak), aslında bu şekilde ortaya çıkma şansını artırdığı gösterilmiştir. Olumlu bir şekilde gerçekleşen bir şeyi görselleştirmek, bu nedenle üzerimizde sakinleştirici bir etkiye sahip olacak ve bize gelecek duruma yanıt vermek istediğimiz şekilde yanıt vermemiz için en iyi fırsatı verecektir.

Yardım veya destek almak

Stres deneyiminiz size ve çevrenizdekilere sorun yaratıyorsa, muhtemelen yardıma ihtiyacınız vardır; anla. Yardımı olacaktır. Doktorunuzla başlayın. Bölgenizde yararlanabileceğiniz stres yönetimi kursları olabilir veya bire bir terapi yapma fırsatınız olabilir.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi