Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Uyku Apnesi nedir? Belirtileri ve Tedavi yöntemi
Uyku Apnesi nedir? Belirtileri ve Tedavi yöntemi

Uyku Bozuklukları

Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Uyku Apnesi Nedir? 

Uyku apnesi, genellikle teşhis edilmeyen yaygın ancak ciddi bir hastalıktır. Uyku apnesi uyku sırasında solunumun tamamen veya kısmen kesilmesini ifade eder. Uyku sırasında kasların gevşemesine bağlı olarak boğaz bölgesinde hava yolu çökmesi olduğunda ortaya çıkar. 

Gece saatlerinde tekrarlanan solunum kesintileri, ertesi gün kendinizi yorgun hissetmenize neden olur, ancak genellikle apnelerin meydana geldiğini hatırlayamazsınız. 

Uyku Apnesi Belirtileri 

Uyku apnesi yaşıyor olabileceğinizi gösteren ana işaretler: 

 • Horlama,
 • Huzursuz uyku,
 • Yorgunluk, 
 • Gürültülü ve zor nefes alma, 
 • Gece terlemeleri,
 • Sık sık uyanma 

Uyku Apnesi İçin Risk Faktörleri 

Uyku apnesinden muzdarip olma şansınızı artıran belirli faktörler vardır. Bunlar: 

 • Cinsiyet: Kadınların neden uykuapnesine yakalanma ihtimalinin daha az olduğu bilinmemekle birlikte erkekler arasında daha yaygındır. 
 • 40 yaşın üzerinde olmak: Uyku apnesi her yaşta ortaya çıkabilse de, durum en çok 40 yaşın üstündekiler arasında görülür.  
 • Fazla kilolu olmak: Fazla yağ, boyundaki doku miktarını artırır, bu nedenle hava yoluna baskı yapar ve solunumun kesintiye uğrama şansını artırır. 
 • Sigara: Sigara içiyorsanız, dumanın boğaz dokunuz üzerindeki tahriş edici etkisi nedeniyle uyku apnesi geliştirme şansınız daha yüksektir. 
 • Alkol kullanmak: Özellikle yatmadan önce alkol tüketirseniz, bu uyku apnenizi daha da kötüleştirir çünkü hem nefesinizi yavaşlatır.
 • Retrognatiye sahip olmak. Retrognati hastalarının alt çeneleri üst çeneye göre daha düşüktür, bu da ağız ve çene yapıları dilin hava yoluna doğru kayma eğiliminde olmasına neden olduğundan uyku apnesine yakalanma olasılıkları daha yüksektir. 

Uyku Apnesi Sağlığımızı Nasıl Etkileyebilir? 

Uyku apnesi, hafıza kaybı, depresyon, zayıflamış bağışıklık sistemi, kalp problemleri, azalmış libido ve yorgunluk gibi çeşitli genel sağlık sorunlarıyla birlikte gelir. 

Uyku apnesi çeken bir yakınınız varsa, sadece uyku bozukluğu veya horlamadan değil, aynı zamanda nefeslerinin gece boyunca geçici olarak durduğu endişesinden de büyük ölçüde etkilenebilirsiniz. Sorunların daha kapsamlı bir resmini vermek için yakınınızla birlikte kliniğe gitmek genellikle doktorlar için çok yararlıdır. 

Uyku Apnesi Tedavileri  

Uyku apnesini gidermeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri var. 

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Alkolden kaçının
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun
 • Sigarayı bırakın 
 • Sırt üstü uyumaktan kaçının 

Sorun devam ederse, doktorunuz uzman bir uyku kliniğinde uygun bir değerlendirmeden sonra aşağıdakileri önerebilir. 
 

Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı: Bu, geceleri taktığınız bir maskeden basınçlı havayı nazikçe zorlayan bir cihazdır.  Bu cihazlar genellikle, bir teşhis koymak veya bir iyileşme görmek için gerekirse klinik doktorlarına uyku ve diğer parametreler hakkında bilgi vermek için hastanın ev wi-fi’ından çalışan bir uzaktan izleme sistemi ile donatılmıştır. 

Çene Kemiğinde İlerleme Ateli: Bu, alt çeneyi hafifçe öne doğru hareket ettiren ve uyku sırasında hava yolunuzun tıkanmasını önlemeye yardımcı olan bir ağız parçasıdır. Klinik doktorunuz bunun sizin için uygun olup olmadığını tartışacaktır. 

 

4 Comments

4 Comments

 1. Pingback: Aşırı Yeme Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı

 2. Pingback: Uyurgezerlik Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı

 3. Pingback: Yaygın Uyku Bozuklukları Nelerdir? Belirtileri ve Teşhisi – Sağlık Hattı

 4. Pingback: Çocuklarda Akondroplazi (Cücelik) Nedir? Risk Faktörleri ve Tedavisi – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları Nelerdir ve Ne Kadar Yaygındır? Uyku bozuklukları, bir kişinin dinlendirici uykuya dalmasını engelleyen durumlardır ve sonuç olarak gündüz uyku hali ve işlev...

Uyku Bozuklukları

Uyurgezerlik Nedir? Uyurgezerlik, çocuğun gece kalkıp yürüdüğü veya başka aktiviteler yaptığı bir davranıştır. Çocuk, genellikle ayağa kalktığını veya faaliyetlere katıldığını hatırlamaz. Uyurgezerlik genellikle gecenin...

Uyku Bozuklukları

Uykusuzluk Hastalığı (İnsomnia) Nedir? Uykusuzluk hastalığı diğer adıyla insomnia en yaygın uyku bozukluğudur. Uykusuzluğun hem bireysel hem de sosyal olarak birçok olumsuz sonucu vardır....