Uykusuzluğa bağlı yeme bozukluğu, gece boyunca anormal yeme alışkanlıkları ile karakterize bir parasomni (uyku bozukluğu) türüdür.

Uyurgezerlik sırasında uyku ile ilişkili yeme bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler uyurken yemek yer. Sık sık mutfağa giderler ve yaptıklarını hatırlamadan yemek hazırlarlar. Bu epizotlar sırasında, kişiler tipik olarak gündüz yediklerinden farklı yiyecekler tüketebilir ve hatta yenmeyen maddeleri veya garip yiyecek kombinasyonlarını yiyebilirler.

Gün içindeki birçok diyet, onları aç bırakabilir ve uyku nedeniyle kontrolleri zayıfladığında geceleri aşırı yemeye karşı savunmasız bırakabilir. Bazı durumlarda, kişilerin alkolizm, uyuşturucu kullanımı ve diğer uyku bozuklukları geçmişi vardır.

Bu durum sık sık ortaya çıkarsa, şunları olabilir;

  • Kilo almak.
  • Metabolik koşullar geliştirmek (Tip 2 diyabet veya yüksek kolesterol).
  • Kaliteli olmayan bir uyku ve gün içinde uykulu veya yorgun hissetmek.
  • Yiyecek hazırlarken kendilerini yaralarlar (kesilmeler, yanıklar).
  • Yetersiz pişirilen yiyeceklerden veya zehirli maddeler tüketmekten hasta olmak.
  • Şekerli yiyecekler yemekten çürükler veya diş çürükleri gelişir.

Gece Yeme Sendromu Nedir?

Gece yeme sendromu olarak bilinen yakından ilişkili bir bozukluk, bir kişi gece boyunca tam farkındalıkla yemek yediğinde ve yemek yemediği sürece genellikle tekrar uykuya dalamadığında teşhis edilir.

Semptomları şunları içerir:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Kahvaltıda az veya hiç iştahsızlık
  • Yemekten sonra yemek sırasında olduğundan daha fazla yemek yemek
  • Akşam yemeğinden sonra günlük besin alımının yarısından fazlasını yemek
  • En az 2 ay boyunca bu durumun devam etmesi

Uykusuzluğa bağlı yeme bozukluğu ve gece yeme sendromu, gece sendromu olan kişiler yedikleri yemeklerinin tamamen farkında olmaları bakımından farklılık gösterir.

Uyurgezer hastalar, yemek yemenin farkında olsalar bile, yaptıkları şeyleri kontrol edemezler. Gece yeme sendromu olan hastalar bilinçli olarak gece yemek yemeye karar verirler. Her ikisinin de uyku ve yeme bozukluklarının melezleri olmaları bakımından bu iki bozuklukla çok fazla örtüşme vardır. Bu koşulların her ikisi de bir bireyin iyi beslenmesini engelleyebilir, utanmaya neden olabilir, depresyon ve kilo alımıyla sonuçlanabilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda bu rahatsızlığa sahip olabilir, ancak kadınlarda daha yaygındır. Başlangıç ​​tipik olarak 20-40 yaşları arasındadır. Genel popülasyonun yaklaşık % 1 ila % 3’ü etkilenmektedir. Yeme bozukluğu olan kişilerin % 10-15’i etkilenir. Uyurgezerlik geçmişi yaygındır. Uykuyu bozan veya ani uyanmalara neden olan diğer uyku bozuklukları veya tıbbi durumlar da tetikleyebilir.

Gece yeme davranışlarının tedavisi klinik bir görüşmeyle başlar ve gece boyunca beyin aktivitesinin izlendiği bir uyku laboratuvarında bir gece kalmayı içerebilir. Tıp bazen bu rahatsızlıklara yardımcı olabilir. Ek tedaviler, stresi ve kaygıyı azaltma yöntemlerini içerebilir. Bu yöntemlerin örnekleri arasında stres yönetimi dersleri, danışmanlık ve sınırlı alkol ve kafein alımı / kaçınma yer alır.