Yorgun ve Tükenmiş Hissetmenizin Gerçek Nedeni - Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Ruh Sağlığı

Yorgun ve Tükenmiş Hissetmenizin Gerçek Nedeni (Ne Kadar Uyuduğunuz Önemli Değil)

Çoğu ağrı, yorgunluk veya duygusal yorgunluk, stresin doğrudan sonucudur. Günlük yaşam küçük streslerle doludur – sabah otobüsüne yetişmek için koşuşturmaca, bir park yeri bulmak için dua etmek ya da işin için endişelenmek. Bu küçük stresler kontrolsüz bir şekilde biriktikçe, gün boyunca kafanızı karıştırdığınızı fark edersiniz.

Zihinsel yorgunluk, basitçe söylemek gerekirse, uzun vadeli strestir. Yukarıdakine benzer bir gün, aylarca tekrar tekrar yaşanıyor, ta ki iyice ağırlaşana kadar, sonunda sizi yere çekiyor. Böyle yaşamaya devam edemezsin.

Bunu bir “orta yaş krizi” şeklinde veya hatta durup bir zamanlar umduğunuz ve hayal ettiğiniz şeylerin peşinden koşmadığınızı anladığınız bir çeyrek yaşam krizi şeklinde deneyimlemiş olabilirsiniz. Hayat göz açıp kapayıncaya kadar seni geçti. Bir zamanlar hayattan çıkmak istediğin “amaca” ne oldu? Belki bir sanatçı olmak istediniz ve birden bire aşağıya bakarsınız ve kırk üç yaşındasınız, elinizde olan tek şey sadece maddi açıdan zor geçindirten bir iş ve aileniz.

Hayatta numara yapıyorsun ve rol yapmaktan bıktın.

Neden Yorgun ve Tükenmiş Hissediyorsunuz?

Yorgun hissetmenizin birçok nedeni vardır. Saatlerce uyuduğunuz zamanlar olabilir, ancak uyandıktan sonra kendinize sorun: neden hala bitkin hissediyorum?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Neden? Bunun nedeni, bu yorgunluğun yanlış veya uykusuzluktan başka olası nedenleri olmasıdır. İşte kendinizi yorgun hissetmenizin bazı nedenleri.

1. Yüksek Basınçlı Meslek (acil müdahale ekipleri ve öğretmenler)

Acil servis veya polis departmanı gibi oldukça stresli bir sahnede çalışmak stres için bariz bir girdidir. İşteki uzun saatler ve kriz modunda üst düzey kararlar vermeyi bir dinlenme, rahatlama ve bilgi alma döneminin izlemesi gerekir.

2. Uzun Saatler Çalışma

Haftalar boyunca sürekli olarak günde 12-14 saat boyunca çalışmak sizi aşağı çekebilir. Her hafta bu kadar zaman işiniz için harcadığınızda ve görünürde bunun bi sonu olmadığında, zihinsel yorgunluk kronik hale gelebilir.

3. Finansal Stres

Belli nedenlerden dolayı, mali durumunuzla ilgili sorunlu koşullarda olmak, uzun vadeli strese ve sürekli endişelere neden olabilir ve bu da bitkin hissetmenize neden olur. Sevdiğiniz şeyleri yapmaya gücünüz yetmiyorsa, hayattan nasıl zevk alabilirsiniz? Ne kadar uyursanız uyuyun, zihninizin gerisinde finansal sorunlar gibi bir şey sizi rahatsız ediyorsa, yine de bitkin hissedeceksiniz.

4. Menopoza Girmiş Erkek Patrona Sahip Olmak

Kendinize “neden bitkin hissediyorum?” “İşimden memnun muyum?” Diye de sormayı deneyin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Pek çok insan nefret ettikleri bir işte yaşam boyu uğraşıyor. Asi patronunuz, birlikte çalıştığınız ekip veya şikayet etmekten bıktığınız müşteriler, tatmin edici olmayan bir işte sıkışıp kalmak, işte ve kişisel yaşamınızda kızgınlık duygularına neden olabilir.

5. Dağınıklık

İster doğal olarak dağınık bir insan olun, ister hayat o kadar çılgın bir hale geldi ki, temizleme veya düzenleme şansınız bile olmadı, dağınıklık zihinsel yorgunlukta büyük bir rol oynar. Temiz bir çalışma alanına ve içine girmek için sakin bir ortama sahip olmak, zihinsel netlikte fark yaratır. Bu aynı zamanda üretkenliğinizi ve işinize karşı tutumunuzu da etkileyebilir.

6. Kaçınma ve Erteleme

Kendinizi yorgun hissettiğinizde, bunun nedeni başınızın arkasındaki bir şeyin sizi rahatsız etmesi olabilir. Yapmanız gereken veya yapmış olmanıza rağmen hala sahip olmadığınız bazı sorumluluklarınız olabilir. Bir şeyleri çok uzun süre ertelemek, gizli stresin sırtınızdaki bir maymun gibi tepenize tırmanmasına neden olur. Sorumluluklarınızdan kaçınmak ve ertelemek, neden yorgun hissettiğinizle ilgili olası nedenlerden bazılarıdır.

7. Kronik Ağrı veya Bir Hastalıkla Yaşamak

Hayatı stresle yaşamak yeterince zordur. Bunun üzerine kronik sırt ağrısı veya doğuştan bir durum gibi bir şey ekleyin ve bu, kendiniz için iki ayrı kişiyle ilgilenmek gibidir. Bu aynı zamanda sevdiğiniz insanlarda, hatta sizi destekleyen ve ilgilenen kişilerde bile kızgınlık, acı ve huzursuzluğa neden olabilir.

8. Sevilen Birinin Ölümü

Yakın bir arkadaşı veya aile üyesini kaybetmek herkesin yaşadığı bir şeydir ve hiç bu kadar kolay olmaz. Birçok insan sert oynamaya ve sevdiklerine iyi olduklarını ve bununla iyi başa çıktıklarını göstermeye çalışır. Ama gerçek şu ki, bu onları aşağı çekiyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kendinize karşı dürüst olun ve konuşabileceğiniz birine sahip olun. Senin yaşanıyor keder kimseyle paylaşmak yalnız değil bitkin hisseder nedeni olabilir.

9. Amaç Eksikliği

Hayatın bir amacı olmalı . Her bireyin kendi koşullarına tamamen özgü bir amacı vardır. Din, meslek veya bir kitap yazmak veya bir iş sahibi olmak gibi ulaşılması gereken nihai bir yaşam hedefi tarafından yönlendirilebilir. Nihai bir amaç olmadan, zihinsel yorgunluğa yol açan bir depresyona girmenize izin vermek kolaydır.

Yorgun ve Bitkin Hissettiğinizde Ne Yapmalısınız?

“Bir şeyle boğuşurken, çevrenizdeki tüm insanlara bakın ve gördüğünüz her bir insanın bir şeyle mücadele ettiğini ve onlar için bunun yaşadıklarınız kadar zor olduğunu anlayın.” —Nicholas Sparks

1. Bunun Hakkında Konuşun

Kulağa aşikar gelebilir, ancak bu mücadeleler üzerinden biriyle konuşmak başlı başına bir terapi biçimidir. Muhtemelen, birisi sizin şu anda yaşadığınızla aynı türden bir şey yaşamıştır. Saklamayın. Açılın ve başkalarının bununla nasıl başa çıktığını öğrenin. Sandığınızdan daha yaygın.

2. Bir Satış Noktası veya Hobi Bulun

Yorgunluktan keyif almanın bir yolu, bir hobi edinmektir. Sevdiğiniz ve biraz da zorlayıcı olan bir şey yaparak iş gününden gevşeyin. Çocuklarınızla gitar çalmayı, video oyunları oynamayı, kitap okumayı veya aileniz için yemek pişirmek için yeni tarifler öğrenmeyi öğrenin. Zihninizi endişelendiğiniz şeyden uzaklaştırın. Tamamen sürece odaklanın ve endişenizden kurtulun.

3. Gerçekçi Olun

Her şeyi yapamazsınız. Programınıza bakın ve bir kişinin bir günde yapabileceği şeyler konusunda kendinize ve çevrenizdeki insanlara karşı dürüst olun. Dünyayı tek başına değiştiremezsin. Başkalarının yardımını alın ve sormaktan gurur duymayın. Dünyanın yükünü omuzlarınıza yüklemek, kendinizi yorgun hissetmenizin nedeni olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

4. Erken Varış

Erken olmanın stresi ne kadar hafifletebileceğini anlamam hayatımda yıllarımı aldı. Beş dakika erken kalkmak, kapıdan çıkmadan önce bir şeyi unutup unutmadığımı düşünmek için bana beş dakika veriyor. Normalde bir etkinlik için yapacağımdan beş dakika önce ayrılmak, bana gelip iyi bir koltuk bulmam, olay yerini keşfetmem veya biriyle konuşup yer hakkında bir şeyler öğrenmem için beş dakika veriyor.

Amacıma ulaşmak!

Erken olmak, hayatınızı aceleyle koşmak yerine rahatlamanızı ve tamamen rahat etmenizi sağlar. Herkesten önce yerleşin ve her şeye hazırlıklı olduğunuz zihinsel gücüne sahip olun.

5. Daha Fazla Egzersiz Yapın, Daha Sağlıklı Alışkanlıklar Deneyin

Egzersiz yapmak muhtemelen yapmak isteyeceğiniz son şeydir. Ama hiç antrenmandan pişman oldun mu? Yüzde yüz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve harika bir gün geçirmeniz için size ivme kazandırır.

Daha sağlıklı alışkanlıklar deneyin. Yataktan kalktığınızda bir yürüyüşe çıkın. Haftada bir kez yeni bir sebze deneyin. Daha fazla su iç. Daha fazla ayakta durun. Tatlıyı meyve ile değiştirin. Günde on fincan kahve içiyorsanız, ayda bir gün kahve içmeden gitmeye çalışın. Daha sağlıklı alışkanlıklar sonuçta düşündüğünüzden daha fazla şekilde daha mutlu bir hayata yol açar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

6. Günlük

Sorunlarınız hakkında konuşmaya benzer şekilde, günlük tutma , yalnızca düşünceleri kafanızdan çıkarmak için değil, aynı zamanda duygularınızı netleştirmek için de mükemmel bir çıkış noktasıdır. Yazarken, aslında ne düşündüğünüzü anlamadığınızı fark edeceksiniz. Yazmak buna yardımcı olur. Sık sık yapın.

7. Bir Şeye Dikkat Edin

Bir evcil hayvan alın. Bir köpeğe hazır değilseniz, ilgilenmek için birkaç bitki satın alın. Bu, dikkati kendinizden ve geçiminiz için size güvenen bir şeye çeker. Her şeyi bir perspektife oturtmaya ve stresi ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olacaktır.

8. Meditasyon yapın

Bu çok fazla kullanılan bir her derde deva, ama meditasyon gerçekten de düşüncenin netliğine ve hayatınızda bir sakinlik duygusu geliştirmenize yardımcı oluyor. Araştırmacılar meditasyonun “stres, anksiyete ve depresyon semptomlarını azalttığını buldular.

Bacaklarınızı çapraz olarak, parmaklarınızı daire içine alarak oturmak ve “ Oooommmmmm. Meditasyon, rahat ettiğiniz şekli alabilir. Arabanızdan inmeden önce birkaç derin nefes almak olabilir veya zor zamanlar geçirdiğinizde gözlerinizi kapatıp sevdiklerinizi düşünmek olabilir.

Bazen yatmadan önce gözlerimi kapatıyorum ve kendim için istediğim bir geleceği hayal ediyorum. Sevdiğim insanların bana sarılıp “Tebrikler” dediklerini hayal ediyorum. Ne için? Bilmiyorum ama başarılı olmak için kendimi mutlu hissetmek için.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi