Zona Hastalığı Nedir? Nasıl Kapılır? Belirtileri ve Aşıları – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Zona Hastalığı
Zona Hastalığı

Zona Hastalığı

Zona Hastalığı Nedir? Nasıl Kapılır? Belirtileri ve Aşıları

Zona Nedir? 

Zona, sinirlerinizi etkileyen bir hastalıktır. Bu yanma, ağrı, karıncalanma veya kaşıntı, isilik ve kabarcıklara neden olabilir. Zona aynı virüs, suçiçeği-zoster virüsünden kaynaklanır. Suçiçeğinden kurtulduktan sonra, virüs bazı sinir hücrelerinizde yaşamaya devam eder. Genellikle etkisizdir. 

Aslında çoğu yetişkin vücutlarında bu virüs ile yaşar ve asla zona olmaz. Ancak üç yetişkinden biri için virüs tekrar aktif hale gelecektir. Başka bir suçiçeği vakasına neden olmak yerine, zona üretir. Virüsü neyin etkisiz hale getirdiğini tam olarak bilinmemektedir.

Zona kapmak, altta yatan başka bir hastalığınız olduğu anlamına gelmez. 

Zona Nasıl Kapılır? 

Su çiçeği geçiren herkesin vücudunda vzv virüsü vardır ve zona kapma riski altındadır. Şu anda kimin hastalığa yakalanacağını bilmenin bir yolu yok.

Ancak, bazı şeyler bunu daha olası kılar: 

 • İlerlemiş yaş. Yaşlandıkça zona olma riski artar. İnsanlar yaşlandıkça enfeksiyonlarla mücadele etmekte daha zorlanabilirler. Tüm zona vakalarının yaklaşık yarısı 60 yaş ve üstü yetişkinlerdedir. Zona olma şansı 70 yaşına kadar çok daha fazla olur. 
 • Enfeksiyonlarla mücadelede. Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun enfeksiyonlara yanıt veren kısmıdır. Yaş, bağışıklık sisteminizi etkileyebilir. Bir HIV enfeksiyonu, kanser, kanser tedavileri, çok fazla güneş veya organ nakli ilaçları da olabilir. Stres veya soğuk algınlığı bile bağışıklık sisteminizi kısa bir süreliğine zayıflatabilir. Bunların hepsi sizi zona riski altına sokabilir. 

Zona Hastalığı Nasıl Kapılır? 

Zona bulaşıcı değildir. Onu birinden kapamazsınız. Ancak, zona hastalığı olan birinden suçiçeği kapabilirsiniz. Bu nedenle, hiç suçiçeği geçirmediyseniz, zona olan herkesten uzak durmaya çalışın. 

Zona hastalığınız varsa, su çiçeği geçirmemiş veya bağışıklık sistemi zayıf olabilecek herkesten uzak durmaya çalışın. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir? 

Genellikle zona, vücudun veya yüzün sadece bir tarafında ve her yerinden ziyade küçük bir bölgede gelişir. Zona için en yaygın yer, belinizin bir bölgesidir 

Çoğu insan aşağıdaki zona semptomlarından bazılarına sahiptir: 

 • Deride yanma, karıncalanma veya uyuşma 
 • Hasta hissetme, titreme, ateş, mide rahatsızlığı veya baş ağrısı 
 • Sıvı dolu kabarcıklar 
 • Dokunmaya duyarlı cilt 
 • Hafif kaşıntıdan şiddetli ağrı

Zona nerede geliştiğine bağlı olarak, hıçkırık ve hatta görme kaybı gibi semptomlara da neden olabilir. 

Bazı insanlar için zona semptomları hafiftir. Sadece biraz kaşıntıları olabilir. Diğerleri için zona, en nazik dokunuş veya esintiyle hissedilebilen yoğun ağrıya neden olabilir. 

Zona Hastalığı Ne Kadar Sürer? 

Çoğu zona vakası 3 ila 5 hafta sürer. Zona şunları izler: 

 • İlk belirti genellikle yanma veya karıncalanma ağrısıdır; bazen vücudun bir tarafında uyuşma veya kaşıntı içerir. 
 • Deride karıncalanma veya yanma hissinden 1 ila 5 gün sonra kırmızı bir döküntü görünecektir. 
 • Birkaç gün sonra, döküntü sıvı dolu kabarcıklara dönüşecektir. 
 • Bundan yaklaşık bir hafta ila 10 gün sonra kabarcıklar kurur ve kabuklanır. 
 • Birkaç hafta sonra kabuklar düzelir. 

Çoğu insan sadece bir kez zona olur. Ancak, birden fazla olması mümkündür. 

Zona Hastalığı Komplikasyonları Nelerdir?

Zona döküntüsü geçtikten sonra, bazı kişilerde post-herpetik nevralji veya PHN adı verilen devam eden ağrı olabilir. Ağrı, kızarıklığın olduğu bölgede hissedilir. Bazı insanlar için ağrı, zona hastalığının en uzun süreli ve en kötü kısmıdır. Zona olduğunda yaşlandıkça PHN geliştirme şansınız artar. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

PHN ağrısı depresyonanksiyeteuykusuzluk ve kilo kaybına neden olabilir. PHN’li bazı insanlar giyinme, yemek pişirme ve yemek yeme gibi günlük aktivitelerine devam etmekte zorlanır. Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuzla konuşun.

İlaçlar PHN ile yardımcı olabilir. Steroidler ağrıyı azaltabilir ve hasta olduğunuz süreyi kısaltabilir. Analjezikler, antidepresanlar ve antikonvülzanlar da ağrıyı azaltabilir. PHN genellikle zamanla iyileşir. 

Bazı insanların zona bittikten sonra devam eden başka sorunları vardır. Örneğin zona hastalığının neden olduğu kabarcıklar enfekte olabilir. Ayrıca iz bırakabilirler. Bölgeyi temiz tutmak ve kabarcıkları çizmemeye çalışmak önemlidir. Doktorunuz gerekirse bir antibiyotik tedavisi önerebilir. 

Yüzünüzde kabarcıklar fark ederseniz hemen doktorunuza görünün bu acil bir sorundur. Gözün yakınındaki veya içindeki kabarcıklar, kalıcı göz hasarına veya körlüğe neden olabilir. İşitme kaybı, yüzde kısa süreli felç veya çok nadiren beyinde şişme (ensefalit) da görülebilir. 

Zona Teşhisi Nasıl Konur?

Zona olabileceğinizi düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla konuşun. Kızarıklık başladıktan sonra en geç 3 gün içinde doktorunuzu görmeniz önemlidir. Doktor, zona olup olmadığını teyit edecek ve bir tedavi planı yapabilir. Bağışıklık sistemini zayıflatan bir rahatsızlığınız varsa, doktor size zona testi yapabilir. Zona testi ayrıca doktorların döküntüsü olmayan kişilerde zona teşhisi koymasına yardımcı olabilir. Zona tedavisi olmamasına rağmen, virüsle savaşan ilaçlarla erken tedavi, kabarcıkların daha hızlı kurumasına ve şiddetli ağrıyı sınırlamasına yardımcı olabilir. Zona genellikle evde tedavi edilebilir. Zona hastalarının nadiren hastanede kalması gerekir. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Neden Zona Aşısı Yaptırmalısınız? 

Zona aşısı güvenli ve kolay olduğunu ve elde zona ve PHN alıkoyabilir. 50 yaş ve üstü sağlıklı yetişkinler, Shingrix adı verilen bir zona aşısı ile aşılanmalıdır. 2 ile 6 ay arayla iki doz halinde verilir. 

Zona aşısını doktorunuzun ofisinde ve hastanelerde yaptırabilirsiniz. 

Zona Hastalığınız Varsa Ne Yapmalısınız? 

Zona hastalığınız varsa, daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları aşağıda verilmiştir: 

 • Bol bol dinlenin ve dengeli beslenin. 
 • Germe veya yürüme gibi basit egzersizleri deneyin. Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışın. 
 • Ağrıyı hafifletmek ve kabarcıkların kurumasına yardımcı olmak için kabarcıklarınıza soğuk bir bez uygulayın. 
 • Aklınızı acınızdan uzaklaştıran şeyler yapın. Örneğin, TV izleyin, okuyun, arkadaşlarınızla konuşun, dinlendirici müzik dinleyin veya sevdiğiniz bir hobi üzerinde çalışın.
 • Stresten kaçının.
 • Bol, doğal lifli giysiler giyin. 
 • Ağrınızla ilgili hislerinizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Anlayışlarını isteyin. 

Ayrıca, virüsün yayılmasını şu yollarla sınırlayabilirsiniz: 

 • Kızarıklığa dokunmamak veya çizmemek 
 • Sık sık ellerini yıkamak 

 

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi